ستون های کروماتوگرافی

هیرسا ارايه کننده خدمات تامین و فروش ستون های کروماتوگراف گازی(GC) ومایع(HPLC) از شرکتهای:

 • تامین و فروش ستون های کروماتوگراف گازی SIEMENS سری MAXUM
 • تامین و فروش ستون های کروماتوگراف گازی YOKOGAWA سری GC8000 و GC1000
 • فروش ستون های کروماتوگراف گازی و مایع Restek برای کروماتوکراف inline و آزمایشگاهی
 • فروش ستون های کروماتوگراف گازی و مایع Agilent برای کروماتوکراف inline و آزمایشگاهی
 • فروش ستون های کروماتوگراف گازی و مایع Thermo برای کروماتوکراف inline و آزمایشگاهی
 • ستون های کروماتوگراف گازی و مایع YMC برای کروماتوکراف inline و آزمایشگاهی
 • تامین ستون های کروماتوگراف گازی و مایع Sigma-Aldrich برای کروماتوکراف inline و آزمایشگاهی
 • تامین ستون های کروماتوگراف گازی و مایع Teknokroma برای کروماتوکراف inline و آزمایشگاهی
 • تامین ستون های کروماتوگراف گازی و مایع Grace برای کروماتوکراف inline و آزمایشگاهی
 • فروش ستون های کروماتوگرافی مایع Waters برای کروماتوکراف inline و آزمایشگاهی
 • فروش ستون های کروماتوگراف گاز و مایع SGE برای کروماتوکراف inline و آزمایشگاهی
 • فروش ستون های کروماتوگرافی مایع GL Science برای کروماتوگراف های آزمایشگاهی
 • فروش ستون های کروماتوگرافی مایع ACE برای کروماتوگراف های آزمایشگاهی
 • فروش ستون های کروماتوگرافی مایع Phenomenex ، Luna ، Biozen برای کروماتوکراف inline و آزمایشگاهی
 • فروش ستون های کروماتوگراف Mega ، Hamilton و Biotage  برای کروماتوکراف inline و آزمایشگاهی

ستون های کروماتوگراف گازی(GC):

ستون های کروماتوگراف گازیGC Pack Columns :

ستونهایی از جنس شیشه، فولاد زنگ نزن، مس، آلومینیوم یا تفلون استفاده می شود. طول اين ستون ها 2-3 متر با قطر داخلي 2-4mm است. فاز ساكن مي تواند ذرات ريز جامد باشد كه در اثر جذب سطحي جداسازي انجام مي شود. (کروماتوگرافی گازی جذبی) و يا مايع ویسکوزی باشد با ضخامتی حدود 0.05-1 میکرومتر که روي دانه هاي ريز قرار گرفته است. (کروماتوگرافی تقسیمی) متداولترین تکیه گاه برای فاز ساکن، خاک دیاتومه است.بازدهی ستون کروماتوگرافی گازی با کاهش قطر ذرات تکیه گاه، افزایش می یابد. اما باعث افت فشار شدید در ستون می شود. (فشار گاز با مجذور قطر ذرات رابطه عکس دارد.) به همین دلیل، از ذراتی در حد 170-250 µm (مش 60-80) و یا 149-170 µm (مش 80-100) استفاده می شود.

ستون های کروماتوگراف گازی GC Capillary Columns :

ستونهاي بسيار باريك در حد قطر داخلي چند دهم ميلي متر هستند كه فاز ساكن به صورت يك مايع ويسكوز با قطری در حد چند دهم میکرومتر ديواره داخلي ستون را مي پوشاند. ستونهاي كاپيلاري به دلیل نداشتن مشکل افت فشار، تا هر طول دلخواهي قابل طراحي می باشند، پس راندمان جداسازي آنها بالاتر است.علی رغم مزیتهای بالای این نوع ستونها، تا حدود دو دهه پس از اختراع، استفاده عمومی پیدا نکرد، که دلایل آن عبارتند از: ظرفیت کم نمونه (که مشکل تزریق، شناسایی توسط دتکتور و ... را باعث می شد)، شکنندگی ستون، مسائل مکانیکی مربوط به وارد کردن نمونه و متصل کردن ستون به آشکارساز. که با رفع این مشکلات، امروزه عمده ترین نوع ستونها می باشند.

انواع ستون های Capillary:

 • ستونهاي باز ديواراندود (Wall coated open tubular) WCOT)): در این نوع ستونها، فاز ساکن به صورت یک مایع ویسکوز، مستقیماً به جداره داخلی ستون چسبیده است. در لوله هاي موئينه ساده اي هستند كه با لايه نازكي از فاز ساكن پوشيده شده اند.
  ستونهاي جديد WCOT، از سيليس خالص سازي شده خاصي درست شده اند. این نوع سیلیس، حاوي مقادير خيلي كمتری (نسبت به سیلیس معمولی) اكسيدهاي فلزي است. به اين سيليس، Fused silica يا سيليس جوش خورده و به اين لوله ها، FSOT Fused silica open tubular)) گفته مي شود. اين لوله ها، نسبت به لوله هاي مشابه شيشه ای، ديواره هاي خيلي نازك تری داشته و مي توان با يك پوشش پلي ایميد روی ديواره خارجي، آن را مستحكم تر و انعطاف پذيرتر كرد.
  مزایای ستونهای FSOT عبارتند از: استحکام فیزیکی بالاتر، واکنش پذیری بسیار کمتر نسبت به اجزای نمونه و انعطاف پذیری بیشتر.در شکل زیر، سطح مقطعی از FSOT را مشاهده می کنید:
 • ستونهاي باز تكيه گاه اندود (Support coated open tubular) SCOT)):در اين لوله ها، فاز ساکن مستقيماً به خود ديواره نچسبيده است، بلكه سطح دروني لوله مويينه لایه نازكي (ضخامت حدود 30µm) از يك ماده تكيه گاه مانند خاك دياتومه پوشيده شده و سپس فاز ساكن روي اين ماده تكيه گاه قرار گرفته است. در مقايسه با WCOT ها، اين لوله ها چندين برابر فاز ساكن را در خود نگه داشته و ظرفيت بيشتري دارد.
  ستونهای SCOT را PLOT (لوله های باز لایه متخلخلPorous layer open tubular ) هم نامیده می شود.

ستون های کروماتوگرافی مایع (HPLC) :

ستون های کروماتوگراف مایع فاز معکوس (HPLC Reversed Phase Columns) :

در ستون کروماتوگرافی مایع فاز معکوس، فاز ساکن یک ماده غیرقطبی مثل اکتادسیل سیلان است که به صورت شیمیایی به ذرات پرکننده متصل می شود و فاز متحرک یک حلال نسبتاً قطبی مثل آب، متانول، استونیتریل، تتراهیدروفوران یا مخلوطی از آنهاست.
مخلوطی که باید جداسازی شود توسط حلال یا مخلوطی از حلال ها (فاز متحرک) به ستون که با فاز ساکن پر شده منتقل می شود. در شرایط بهینه، اجزایی که باید جداسازی شوند، با سرعت های متفاوت از فاز ساکن عبور کرده و ستون را در زمان های مختلف ترک می کنند. پیک های گونه های خروجی از ستون به کمک یک آشکارساز مشخص می شوند و خروجی که یک کروماتوگرام است رسم می شود.
کاربرد:
انواع دارو ها , ویتامین های محلول در چربی ( K , E , D , A ) , ویتامین های محلول در آب ( B12 , B6 , B5 , B3 , B2 , B1) , آنتی بیوتیک ها , ضد صرع , اسید آمینه , اسید چرب , پپتید , پروتئین , آنزیم , DNA , RNA , نوکلئوتید , افزودنی های غذایی , افزودنی های پلیمر و ...

ستون های کروماتوگراف مایع فاز نرمال (HPLC Normal Phase Columns) :

ستونهای فاز نرمال دارای فاز ساکن قطبی بوده و برای آنالیز نمونه های قطبی استفاده می شوند، این ستونها حساسیت های ویژه ای داشته و نیاز به مراقبتهای خاص دارند.
علت استفاده از ستونهای فاز نرمال برای نمونه های قطبی اینتراکشن مناسب این نوع فاز ساکن با نمونه های قطبی است.
باید توجه داشت معمولا در کار با این نوع ستونها مجاز به استفاده از حلالهای قطبی چون آب، متانول و یا استونیتریل نمی باشیم(مگر در موارد خاص).ضمنا چون غالبا در فازهای متحرک مربوط به کار با این نوع ستونها از حلالهایی چون N-Hexan ، دی کلرومتان و یا امثال اینها استفاده می شود بهتر است قبل از شروع به کار با این حلالها ابتدا به اندازه 10 تا 20 برابر حجم ستون ایزوپروپیل الکل از سیستم عبور داده سپس ستون را با فاز متحرکتان کاندیشن کنید. (این کار مسیر را تا حدودی چرب کرده و مانع از گرفتگی احتمالی مسیر عبور فاز متحرک می گردد. )
در پایان کار با این نوع ستون و قبل از باز کردن آن از روی دستگاه ابتدا باید به اندازه 5 تا 10 برابر حجم ستون، آنرا با حلال پیشنهادی سازنده در قسمت Storage Condition ، شستشو داده و سپس از دستگاه جدا کرده و قسمتهای ورودی و خروجی آنرا با Column End plug محکم ببندید.در صورتی که زمانی طولانی از ستون فاز نرمال استفاده نمی شود، بهتر است حداقل هر ماه یکبار آنرا به اندازه 10 تا 20 برابر حجم ستون با حلال پیشنهادی سازنده در قسمت Storage Condition شستشو دهید تا فاز ساکن آن خشک نشود.
کاربرد:
قندها , اولیگو ساکاریدها , دارو ها , داروهای قطبی , گلیکان ها , ویتامین های محلول در آب , داروهای شیمی درمانی و ...

ستون های کروماتوگراف مایع طرد غربالی (HPLC Size Exclusion Columns) :

Size-exclusion chromatography همچنین به نام های فیلتراسیون ‍‍‍ژل ، تراوش ژل ، ممانعت مولکولی و کروماتوگرافی مولکولی مشهور است . اساس این نوع کروماتوگرافی بر جداسازی ذرات بر اساس اندازه های مولکولی انها استوار است . شکل مولکولی و هیدارته شدن انها فاکتورهای تاثیر گذار در این نوع کروماتوگرافی است . مواد گوناگونی به عنوان فاز ثابت در این روش مورد استفاده قرار می گیرد . مثلا : دکستران کراس لینک ، پلی آکریل آمید ، آگاروز ، پلیسترین و … . با کنار هم قرار گرفتن این مواد خلل و فرج های بسیار کوچک موقتی ایجاد می شود که می تواند مولکول های کوچک را موقتا به دام بیندازد . مولکول ها با اندازه بزرگ در فاز متحرک باقی می مانند و به سرعت از ستون شستشو داده می شوند . از این نوع کروماتوگرافی برای مقاصد تحقیقاتی و تجزیه ای استفاده می شود .
کاربرد:
پروتئین و پلیمرهای محلول درآب – پلیمرهای محلول درمواد آلی , کربوهیدرات ها , پلی ساکاریدها , اولیگو ساکاریدها , اسیدنوکلئیک , DNA , RNA , اولیگو نوکلئوتید , پپتید , ویروس ها , پلیمرهای صناعی , اولیگومرها و ...

ستون های کروماتوگراف مایع تعویض یونی (HPLC Ion Exchange Columns) :

کروماتوگرافی تعویض یونی بر اساس تغییر یونها استوار است . در این روش بار سطح ثابت (فاز ثابت) با بار مخالف خود در فاز متحرک ، تعویض می شود . بر اساس شرایط ، مواد محلول کاتیون (بار مثبت) و یا انیون (بار منفی) هستند . آنها بر اساس باریونی متفاوت خود و یا بر حسب مقدار بار یونی جدا می شوند . سطح ظریفی از رزین و یا سلیکا میتواند فاز ساکن را در این نوع کروماتوگراف تشکیل دهد کاتیون و یا انیون ها در این حالت بر روی فاز ساکن اندوده می شود و یا با پیوند شیمیایی به آن (فاز ساکن) متصل می شود . برای حفظ بار الکتروشیمیایی با تعویض یون ها ، counterion در نزدیکی فاز ساکن تعبیه می شود . یون های محلول در فاز متحرک با counterion تعویض بار می شوند سپس یون های محلول با تغییر ph ، قدرت یونی و یا هر دو فاز متحرک شسته و انتخاب می شوند .

کاربرد:

آمینو اسیدها , پپتید , پروتئین , پورین , پیریمیدین , نوکلئوزید , نوکلئوتید , اولیگو نوکلئوتید , DNA , RNA , محصولات PCR و مونوساکارید , دی ساکارید و ...

ستون های کروماتوگراف مایع آب گریز (HPLC Hydrophobic Interaction Columns) :

کاربرد:
RNA ریبوزومی , پروتئین , اجزای آنتی بادی , آنتی بیوتیک , آنزیم ها و ...

ستون های کروماتوگراف مایع تمایلی (HPLC Affinity Columns) :

افینیتی کروماتوگرافی یکی از روش های جداسازی نمونه های پروتئینی است که خیلی زیاد مورد استفاده قرار می گیرد و بسیار گزینش پذیر و مؤثر است . این تکنیک بر پایه اثرات متقابل منحصر به فرد موجود بین یک مولکول و یک لیگاند متصل به یک ماتریکس است .
کاربرد:
کربوهیدرات ها , کاتکول آمین , بیو مولکول ها , پپتید , پروتئین , پروتئین های هیستیدین دار , ایمونو گلوبولین , پروتئین های شیر , پروتئین های غشایی , تراتسفرین , ریبونوکلئاز , آنتی ژن ها , آنتی بادی ها , آنزیم ها و ...

هیرسا ارایه کننده بهترین مشاوره فنی در زمینه تامین و فروش ستون های کروماتوگراف گاز و مایع

شرکت هیرسا فرآیند کنترل ارائه کننده خدمات تامیین و فروش ستون های GC و HPLC از شرکت های :

اجیلنت (Agilent ) ، فنومنکس (Phenomenex) ، واترز (Waters) ، ترمو ( Thermo) ، گریس (Grace) ، جی ال ساینس ( Gl Science) ، لونا (Luna) ، اس جی ای (SGE) ، 

رستک (Restek) ، وای ام سی (YMC) ، زیگما الدریچ (Sigma-Aldrich) ، ایس (ACE) ، تکنو کروما (TeknoKroma) و ......

 

icon-software-development-150x150

برای مشاوره فنی و یا تامین ستون و تجهیزات انالایزر و کروماتوگرافی بر روی دکمه زیر کلیک نمایید

ثبت درخواست آنلاین

Client
Client
Client
Client
Client
Client
Client
Client
Client
Client
Client
Client